Dates are set for our 2019 11v11 College Showcases at our
LATHAM DOME

Boys Showcase

Sat, Jan 19 – Sun Jan 20, 2019

SATURDAY REGISTRATION (OPENS 10/1/18)
SUNDAY REGISTRATION (OPENS 10/1/18)

**Please contact us to be added to the Wait List if the list below is full**

Confirmed College Coaches

Saturday 1/19

  1. ALFRED UNIVERSITY – TRACY BLAKE
  2. AMHERST COLLEGE – JUSTIN SERPONE
  3. BECKER COLLEGE – JEFF HALLENBECK
  4. CASTLETON UNIVERSITY – JOHN O’CONNOR
  5. D’YOUVILLE COLLEGE – BRENDAN MURPHY
  6. DEAN COLLEGE – JOSEPH CAMPBELL
  7. ELMIRA COLLEGE – KEVIN BRENNER & ANDREW INCHO
  8. EMMANUEL COLLEGE – MA – DAN ROBERTS
  9. HARTWICK COLLEGE – JOHN SCOTT
  10. JOHNSON & WALES UNIVERSITY PROVIDENCE – DAVID KULIK
  11. MCLA – ADAM HILDABRAND
  12. MISERICORDIA UNIVERSITY – ROBERT BRANDELL
  13. NAZARETH COLLEGE – MATTHEW TANTALO
  14. NORWICH UNIVERSITY – ADAM PFEIFER
  15. PAUL SMITH’S COLLEGE – ZACHARY LUZZI
  16. R.I.T. – BILL GARNO
  17. SOUTHERN VERMONT COLLEGE – GREG GILMORE
  18. SPRINGFIELD COLLEGE – MIKE MATERA & ATOBRA AMPEDU
  19. ST. THOMAS AQUINAS COLLEGE – GRAHAM BROWN
  20. STATE UNIVERSITY OF NY AT NEW PALTZ – KYLE CLANCY
  21. SUNY BROCKPORT – GARY LAPIETRA
  22. SUNY BUFFALO STATE – ANDREW SIVIY
  23. SUNY CANTON – TIMOTHY PENROD
  24. SUNY COBLESKILL – JOE MACHADO
  25. SUNY DELHI – BRIAN MITKO
  26. SUNY FREDONIA – PJ GONDEK
  27. SUNY FULTON-MONTGOMERY CC – ADAM FETTERLY & CORY LEGGIERO
  28. SUNY GENESEO – MARK HOWLETT
  29. SUNY ONEONTA – IAIN BYRNE
  30. SUNY OSWEGO – DAN KANE
  31. SUNY PLATTSBURGH – CHRIS TAYLOR
  32. SUNY POLYTECHNIC INSTITUTE – PETERSON JEROME
  33. SUNY PURCHASE COLLEGE – BRANDON LEVINE & BRAD CAMPION
  34. THE SAGE COLLEGES – KEITH SIMONS
  35. UNION COLLEGE NY – JEFF GUINN
  36. WELLS COLLEGE – JIM CLEMENTI

Sunday 1/20

  1. ALFRED UNIVERSITY – TRACY BLAKE
  2. AMHERST COLLEGE – JUSTIN SERPONE
  3. BECKER COLLEGE – JEFF HALLENBECK
  4. CASTLETON UNIVERSITY – JOHN O’CONNOR
  5. ELMIRA COLLEGE – KEVIN BRENNER
  6. HARTWICK COLLEGE – JOHN SCOTT
  7. JOHNSON & WALES UNIVERSITY PROVIDENCE – DAVID KULIK
  8. MCLA – ADAM HILDABRAND
  9. MISERICORDIA UNIVERSITY – ROBERT BRANDELL
  10. NAZARETH COLLEGE – MATTHEW TANTALO
  11. NORWICH UNIVERSITY – ADAM PFEIFER
  12. PAUL SMITH’S COLLEGE – ZACHARY LUZZI
  13. SOUTHERN VERMONT COLLEGE – GREG GILMORE
  14. SPRINGFIELD COLLEGE – MIKE MATERA & ATOBRA AMPEDU
  15. STATE UNIVERSITY OF NY AT NEW PALTZ – KYLE CLANCY
  16. SUNY BUFFALO STATE – ANDREW SIVIY
  17. SUNY CANTON – TIMOTHY PENROD
  18. SUNY COBLESKILL – JOE MACHADO
  19. SUNY DELHI – BRIAN MITKO
  20. SUNY FREDONIA – PJ GONDEK
  21. SUNY GENESEO – MARK HOWLETT
  22. SUNY OSWEGO – DANE KANE
  23. SUNY PLATTSBURGH – CHRIS TAYLOR
  24. SUNY POLYTECHNIC INSTITUTE – PETERSON JEROME
  25. SUNY PURCHASE COLLEGE – BRANDON LEVINE
  26. THE SAGE COLLEGES – KEITH SIMONS
  27. UNION COLLEGE NY – JEFF GUINN
  28. WELLS COLLEGE – JIM CLEMENTI

Accepted Teams

Saturday 1/19 Teams

  1. ALLEYCATS ARSENAL ELITE U19
  2. ALLEYCATS RANGERS ELITE U19
  3. BURLINGTON AJAX U17
  4. BURLINGTON AJAX U19
  5. CEDAR STARS ACADEMY U19
  6. FC DUTCHMEN ARMADA U17
  7. FC DUTCHMEN HAMMERS U18
  8. NIRVANA 360 COLO COLO U17
  9. NIRVANA 360 FC U18
  10. NY ELITE FC U17
  11. QUICKSTRIKE FC UNITED U17
  12. SDA U19
  13. SDA U18
  14. SWSC UNITED U19
  15. WAPPINGERS UNITED U18
  16. WORLD CLASS FC U18

Sunday 1/20 Teams

  1. ALLEYCATS DORTMUND ELITE U17
  2. BC UNITED U19
  3. BC UNITED U17
  4. BURLINGTON AJAX U18
  5. CARMEL UNITED COBRAS WHITE U17
  6. CEDAR STARS ACADEMY U18
  7. EMPIRE CITY U19
  8. FAR POST SC U18
  9. FC DUTCHMEN GLORY U17
  10. QUICKSTRIKE FC NPL U17
  11. QUICKSTRIKE FC UNITED U19
  12. REAL OLE FC UNITED U17
  13. SDA U17
  14. YORKTOWN HUSKERS SC U18

Girls Showcase

Sat, Jan 26 – Sun, Jan 27, 2019

SATURDAY REGISTRATION (OPENS 10/1/18)
SUNDAY REGISTRATION (OPENS 10/1/18)

**Please contact us to be added to the Wait List if the list below is full**

Confirmed College Coaches

Saturday 1/26

  1. ALFRED UNIVERSITY – CRAIG YANNI
  2. AMERICAN INTERNATIONAL COLLEGE – STEPHANIE GORDON & KEVON ISA
  3. CASTLETON UNIVERSITY – CHRIS CHAPDELAINE
  4. CLARKSON UNIVERSITY – STEVEN DOMINO
  5. COLBY-SAWYER COLLEGE – GENE SMITH
  6. COLLEGE OF MOUNT SAINT VINCENT – KATIE GEBHARD
  7. COLLEGE OF SAINT ROSE – LAURIE DARLING GUTHEIL & JASON GUTHEIL
  8. CUNY YORK COLLEGE – JOSE CASTILLO
  9. ENDICOTT COLLEGE – CHRISTINE SILVA
  10. HARTWICK COLLEGE – ZACK VOTRA
  11. ITHACA COLLEGE – MINDY QUIGG
  12. LASELL COLLEGE – GREGORY HAGAN
  13. MITCHELL COLLEGE – MARC DAVIS
  14. MORRISVILLE STATE COLLEGE – AMANDA FANCHER
  15. NAZARETH COLLEGE – GAIL MANN
  16. NEW ENGLAND COLLEGE – PAUL VAZQUEZ
  17. PACE UNIVERSITY – EDDIE EVANS
  18. PAUL SMITH’S COLLEGE – BAILEY WATERBURY
  19. ROBERTS WESLEYAN COLLEGE – SARAH MCCLELLAN
  20. SIENA COLLEGE – DARA BATTISTONI
  21. SOUTHERN NEW HAMPSHIRE UNIVERSITY – JAMIE WILLIAMS
  22. SOUTHERN VERMONT COLLEGE – MICHAEL ZAUZIG
  23. ST. THOMAS AQUINAS COLLEGE – ROBERT CZUMAK
  24. STATE UNIVERSITY OF NY AT NEW PALTZ – MIKE ECKBERG
  25. SUNY BROCKPORT – MIKE IDLAND
  26. SUNY BUFFALO STATE – NICHOLAS DEMARSH
  27. SUNY CANTON – ROSE LUCIDI
  28. SUNY COBLESKILL – ROSIE KAYS
  29. SUNY CORTLAND – HEIDI AXTELL
  30. SUNY DELHI – LAUREN MACKAY
  31. SUNY FARMINGDALE – CHRIS ROCHE
  32. SUNY FREDONIA – CHRIS CASE
  33. SUNY ONEONTA – LIZ MCGRAIL
  34. SUNY OSWEGO – BRIAN MCGRANE
  35. SUNY PLATTSBURGH – FRANTZY NOZE
  36. SUNY POTSDAM – MARK MISIAK
  37. SUNY UNIVERISTY AT ALBANY – BRIAN GORDON
  38. THE SAGE COLLEGES – GARRETT COBB
  39. UNION COLLEGE NY – BRIAN SPECK
  40. UTICA COLLEGE – EILEEN BLUMENAUER
  41. WELLS COLLEGE – MARA PRIMMER
  42. WESTMINSTER COLLEGE – JERRY HARE

Sunday 1/27

  1. ALFRED UNIVERSITY – CRAIG YANNI
  2. AMERICAN INTERNATIONAL COLLEGE – KEVON ISA
  3. CASTLETON UNIVERSITY – CHRIS CHAPDELAINE
  4. CLARKSON UNIVERSITY – STEVEN DOMINO
  5. COLBY – SAWYER COLLEGE – GENE SMITH
  6. COLLEGE OF SAINT ROSE – LAURIE DARLING GUTHEIL & JASON GUTHEIL
  7. CUNY YORK COLLEGE – JOSE CASTILLO
  8. F’YOUVILLE COLLEGE – JIM HESCH
  9. ENDICOTT COLLEGE – CHRISTINE SILVA
  10. HARTWICK COLLEGE – ZACK VOTRA
  11. ITHACA COLLEGE – MINDY QUIGG
  12. LASELL COLLEGE – GREGORY HAGAN
  13. MORRISVILLE STATE COLLEGE – AMANDA FANCHER & KORAB SYLA
  14. NAZARETH COLLEGE – GAIL MANN
  15. NEW ENGLAND COLLEGE – PAUL VAZQUEZ
  16. PACE UNIVERSITY – EDDIE EVANS
  17. PAUL SMITH’S COLLEGE – BAILEY WATERBURY
  18. PINE MANOR COLLEGE – ADAM SPRAGUE
  19. ROBERTS WESLEYAN COLLEGE – SARAH MCCLELLAN
  20. ROCHESTER INSTITUTE OF TECHNOLOGY – LIZ MASTERSON
  21. SIENA COLLEGE – DARA BATTISTONI
  22. SOUTHERN VERMONT COLLEGE – MICHAEL ZAUZIG
  23. ST.THOMAS AQUINAS COLLEGE – ROBERT CZUMAK
  24. STATE UNIVERSITY OF NY AT NEW PALTZ – MIKE ECKBERG
  25. SUNY BROCKPORT – MIKE IDLAND
  26. SUNY BUFFALO STATE – NICHOLAS DEMARSH
  27. SUNY CANTON – ROSE LUCIDI
  28. SUNY COBLESKILL – ROSIE KAYS
  29. SUNY CORTLAND – HEIDI AXTELL
  30. SUNY DELHI – LAUREN MACKAY
  31. SUNY FARMINGDALE – CHRIS ROCHE
  32. SUNY FREDONIA – CHRIS CASE
  33. SUNY ONEONTA – LIZ MCGRAIL
  34. SUNY OSWEGO – BRIAN MCGRANE
  35. SUNY PLATTSBURGH – FRANTZY NOZE
  36. SUNY POTSDAM – MARK MISIAK
  37. SUNY UNIVERSITY AT ALBANY – BRIAN GORDON
  38. THE SAGE COLLEGES – GARRETT COBB
  39. UNION COLLEGE NY – BRIAN SPECK
  40. UTICA COLLEGE – EILEEN BLUMENAUER
  41. WELLS COLLEGE – MARA PRIMMER
  42. WESTMINSTER COLLEGE – JERRY HARE

Accepted Teams

Saturday 1/26 Teams

  1. BRENTWOOD SC NPL BLAZE 2000 U18
  2. CAPITAL UNITED SC BLUE FORCE U18
  3. COBRAS FC 02 BORRELLI U17
  4. GREENBUSH KNIGHTS U18
  5. NY SURF G02 ACADEMY U17
  6. NIRVANA 360 INTRIGUE ’01 U18
  7. NIRVANA 360 FIRESTORM U18
  8. NIRVANA 360 NORTH ’01/’02 U18
  9. PLATTSBURGH FC LAKERS U19
  10. QUICKSTRIKE FC NPL U18
  11. QUICKSTRIKE FC NPL U17
  12. QUICKSTRIKE FC UNITED U17
  13. ROTTERDAM UNITED U18
  14. SWSC SWAT U18
  15. SDA ’00 U19
  16. WNY FLASH ACADEMY 00/01/02 U19

Sunday 1/27 Teams

  1. BRENTWOOD SC NPL BLAZE  U18
  2. BURLINGTON AJAX U19
  3. BURLINGTON AJAX U18
  4. CAPITAL UNITED SC BLUE FLASH U17
  5. FAR POST SC U19
  6. FAR POST SC U17
  7. HAMBURG MONARCH SC U17
  8. NY SURF G02 ACADEMY U17
  9. NIRVANA 260 FC BREAKERS U19
  10. NIRVANA 360 ILUSION U17
  11. NY ELITE FC MUDSKIPPERS U17
  12. SCNY USA ELITE U19
  13. SDA HUDSON U17
  14. VYSA EXPRESS U19

It’s Easy to Sign Up! Register via GotSoccer

Boys Showcase

SATURDAY | SUNDAY

Girls Showcase

SATURDAY | SUNDAY

All players MUST fill out an Afrim’s Sports WAIVER FORM online through DASH.

Login to DASH

College Coach Registration

If you are a college coach and would like to register for this year’s event, please contact us to RSVP or click on the respective link below. If you are going to attend Saturday and Sunday, please make sure to register for both day!

Boys Showcase

SATURDAY | SUNDAY

Girls Showcase

SATURDAY | SUNDAY

Want College Coaches to Notice You?

The #1 High School Recruiting Site!

Boys Showcase Saturday

Team Coaches/Managers | Athletes | College Coaches

Boys Showcase Sunday

Team Coaches/Managers | Athletes | College Coaches

GIRLS Showcase SATURDAY

Team Coaches/Managers | Athletes | College Coaches

girls Showcase Sunday

Team Coaches/Managers | Athletes | College Coaches

If you wish to participate in Afrim’s Annual College Showcase, please complete and submit the online application and team information forms through GotSoccer.com.  Application and team information must be submitted online.  Applications sent via US Mail, email, or FAX will NOT be accepted.  Please follow instructions carefully.

Official notification of acceptance and non-acceptance will be posted here no later than January 7, 2019.  Those teams not accepted will have their check returned.  Should a non-accepted team later be granted entry into the tournament, the team will be required to resubmit the tournament entry fee.

Teams not on the accepted list will be kept on our waiting list, unless they choose to be removed.  Please notify us at afrimsports@gmail.com if you wish to be removed from the waiting list.  Team not accepted will have their checks destroyed or returned.

*Teams will play on either Saturday or Sunday (not both – exception is if teams have enough players for completely different rosters).  Please specify which day you prefer at time of registration.  All requests will be considered but ARE NOT guaranteed.  Teams will be grouped according to ability (Elite-1, Premier-2, Competitive-3).  Registration is limited.  We have a maximum number of teams set dependent on field availability for both Saturday and Sunday.

***TEAMS MUST BE U17+***

FORMAT THIS YEAR: TBD

Early Bird Special: Register (and pay) before Friday, December 7th – $850/team; Register on or after Friday, December 7th – $895/team

*All teams are responsible for bringing their own literature for the college coaches attending.*

Player passes are NOT required.  However, all players must fill out an Afrim’s Sports WAIVER FORM online here through the DASH online system.  If you have never played at Afrim’s Sports before, please follow the prompts for New Customer Registration to create an account.  Once you fill out your information, you will be sent an e-mail confirming this registration.  You must click on the link in the confirmation e-mail in order for your registration to go through.  Once you do that, you need to log back into your account and you will be automatically prompted to accept the waiver.  After this is complete, please call our office #518-438-3131 or contact us so that we can add you to the appropriate roster.  Anyone who is NOT registered within the Afrim’s Sports’ registration waiver system by the deadline set accepts full liability for any injuries/accidents that may occur.

**CLICK HERE FOR DIRECTIONS ON HOW TO ACCESS THE ONLINE DASH SYSTEM AND SIGN ELECTRONIC WAIVER!**

Please encourage your players to contact college coaches on their own, especially if there are specific schools that they are interested in attending.  While many coaches return to our tournament year after year, we find that it is still important for players to email coaches ahead of time.  This contact helps to ensure that a specific coach will attend the event and also increases the likelihood that a coach will view one of your team’s games.  Contact information for coaches is always available on the college’s wesbite.  Search in “Athletics” and sometimes in the “Student Life” section.  Many programs have a specific recruiting form.  Otherwise the coach’s email address will be listed on a “Staff Directory” page.  Emailing coaches is a critical part in a student’s effort to be recruited to play in college.

Game schedules will be posted on our website approximately one (1) week prior to the tournament date.  Game times will only be given out once your roster is submitted and all of your players have completed their waivers through Afrim’s Sports’ DASH registration system.

Team managers will be notified of their game times.  Parents will need to contact their team manager for these times and should not be calling us directly.